Що таке в'язкість моторної оливи?

Тим, хто за кермом, очевидно, що тривалість роботи двигуна, чи то на бензині чи дизелі, залежить не тільки від якості палива, а й від характеристик моторного масла, що використовується. Коли розглядається вибір палива, автовласники зазвичай покладаються на популярність та надійність заправних станцій. Однак у випадку з мастильним матеріалом ситуація складається інакше, визначальним фактором виступає клас в'язкості.

В'язкість моторної оливи: основи та значимість

В'язкість оливи - це здатність чинити опір зсуву мастил при їх взаємному переміщенні. Цей показник відповідає за забезпечення об'ємних властивостей оливи для створення гідродинамічного ефекту в режимах холостого ходу під навантаженням, механічної стабільності при низькотемпературному запуску та в умовах високих температур. Слід вибирати індекс в'язкості оливи згідно з регламентом (масляною картою) на двигун від виробника автомобіля, зважаючи на його в'язкісно-температурну характеристику (індекс в'язкості).

В'язкість моторної оливи варіюється в залежності від режиму та температурних умов застосування. Для зручності було створено класифікацію олив по SAE, абревіатура якої складена з перших букв Товариства Автомобільних інженерів. Ця система ділить технічні суміші на літні (класи від 20 до 60) та зимові (від 0W до 25W), забезпечуючи оптимальну роботу ДВЗ у різних температурних режимах. Сьогодні багато моторних олив є всесезонними, придатними для використання цілий рік, наприклад, сучасні моторні оливи з маркуванням SAE 5W-30 або SAE 5W-40 вирішують проблему сезонної заміни оливи на території України та запобігають ризикам, пов'язаним з неправильним вибором.

Моторні оливи TEMOL за класифікацією в'язкості SAE

Основний критерій для покупки - в'язкість моторної оливи. У кожній компанії, що займається виробництвом мастильних матеріалів, застосовується таблиця в'язкості олив для двигунів. Вона ґрунтується на міжнародній системі класифікації SAE. Бренд ТЕМОЛ пропонує високоякісні моторні оливи для бензинових ДВЗ та дизелів, як для легкового транспорту, так і для комерційного (вантажного) транспорту, що задовольняють необхідний клас в'язкості.

Відмінності між зимовими та літніми оливами

Зимові оливи мають більш високий індекс в'язкості оливи при низьких температурах, що забезпечує легкий низькотемпературний запуск в холодну погоду, але недостатню в'язкість за високої температури в спекотний період.

Літні оливи мають оптимальну в'язкість за високої температури, але недостатні низькотемпературні властивості.

У нашій країні чудово працюють всесезонні оливи з розширеними в'язкісно-температурними характеристиками для помірного клімату.

Хто хоче дізнатися конкретний індекс в'язкості оливи, таблиця з цими даними доступна на офіційних сайтах виробників.

Як вибрати відповідну в'язкість оливи для вашого автомобіля?

Спочатку потрібно переглянути документацію з експлуатації авто. Можна врахувати умови клімату у вашій місцевості. Візьміть до уваги вік та загальний стан силового агрегату. Зважайте на додаткові характеристики, такі як допуски виробників автомобілів та умови API або ACEA.

Якщо в основному поїздки по місту (пробки, короткі дистанції тощо), олива може не встигати достатньо прогрітися - вибирайте малов'язкі оливи з нижчою в'язкістю при низьких температурах. Часті далекі поїздки – навпаки.

Агресивне водіння - зверніть увагу на високоіндексні оливи (мультігрейди). Якщо ви сумніваєтеся, завжди можна поцікавитися думкою професіоналів, сервісних центрів. Корисна таблиця в'язкості олив.

Поради щодо вибору в залежності від типу та віку автомобіля

Враховуючи пробіг авто, рекомендується купувати такі оливи:

  • Якщо автомобіль відносно новий і пробіг становить менше 25% від передбачуваного терміну служби ДВЗ, рекомендується застосовувати моторні оливи з класом в'язкості SAE 5W-30/40 або 10W-30/40. Вони є всесезонними та оптимальними для клімату нашої країни.
  • Якщо транспорт з пробігом від 25 до 75% від очікуваного ресурсу ДВЗ, але при цьому знаходиться в хорошому робочому стані, влітку краще використовувати моторну оливу SAE 10W-40. Взимку підійдуть оливи SAE 10W-30/40. Як всесезонний варіант краще вибрати SAE 5W-40.

Міфи та помилки про в'язкість моторної оливи

Не завжди моторна олива з більш високою в'язкістю краща, тому що погана циркуляція призведе до передчасного зношування деталей у зв'язку зі зниженням швидкості тепловідведення деталей ДВЗ.

І навпаки, занадто малов'язка олива може не забезпечити необхідні ущільнюючі та об'ємні властивості, а також герметичність рухомих частин (клапани, поршні, кільця). Вибір залежить від умов та типу ДВЗ.

Навіть для коротких подорожей важливо використовувати якісний продукт.

Висновки

В Україні, де зимова температура рідко падає нижче за двадцять градусів Цельсія, підходять типи моторних олив з різною в'язкістю. Однак, незважаючи на цю різноманітність, особливо для автомобілів з невеликим пробігом, а також у випадках, коли витрата оливи невелика, рекомендується дотримуватися в'язкості, зазначеної виробником автомобіля. Це забезпечить надійну та ефективну роботу вашого авто.

Попереднійдопис Наступнийдопис