Моторна олива 10w30 та 10w40: у чому різниця?

Олива для двигуна - ключовий мастильний матеріал, що гарантує стабільну і тривалу роботу двигуна, яка виконує кілька функцій: знижує тертя та знос, гальмує розвиток корозії та окислення, забезпечує легкий низькотемпературний запуск взимку, відводить надлишкове тепло, знижує шум та вібрацію, нейтралізує кислоти, скорочує високотемпературні та низькотемпературні відкладення у вузлах ДВЗ. Для оливи найважливішим показником є ​​в'язкість, оскільки вона впливає на її здатність ефективно змащувати двигун у різних умовах. Візьмемо моторні оливи 10w30 і 10w40, різниця яких має важливе значення.

В'язкість моторних олив 10W-30 та 10W-40

У кодуванні 10w30 або 10w40 головним показником є ​​клас в'язкості, яка характеризує здатність утворювати стійку масляну плівку на поверхнях деталей. Плівка відіграє важливу роль у запобіганні зносу, створюючи захисний шар між поверхнями, що труться. У той же час, олива повинна мати достатню плинність для безперервної циркуляції в системі мастила, зберігаючи стабільність в'язкості при високих температурах. Таким чином, в'язкість підтримує оптимальну товщину масляної плівки, забезпечуючи ефективне змащування за різних температурних умов.

Що означають цифри у назвах олив?

Позначення зазвичай включає літери "W" (зима) та числа, наприклад, 10w30 або 5w40. Чим менше перше число, тим забезпечується стабільніша і знижена динамічна в'язкість при низьких температурах, полегшуючи, таким чином, низькотемпературний запуск і покращуючи енергозберігаючі властивості. Чим більше друге число, тим стабільніша і оптимально висока динамічна в'язкість при високих температурах, забезпечуючи, таким чином, захисні властивості змащувальної плівки при високих температурах. Вибір правильної в'язкості залежить від вимог конкретного двигуна, його експлуатаційних умов та кліматичних умов регіону. Ця властивість задає в'язкісно-температурний діапазон експлуатації моторної оливи, згідно з яким можна проводити вибір оптимального мастильного матеріалу для конкретних умов роботи.

Клас в'язкості за низьких температур

Температура застосування, °С

0W

-30… -42

5W

-25… -35

10W

-20… -25

15W

-15… -20

20W

-10… -15

 

Як бачимо, що нижче порядкове число, то нижче температурний діапазон. Хоча крок градусного поділу невеликий, проте підбір правильного проміжку температур впливає на захист вузла ДВЗ в момент холодного запуску.

Клас в'язкості при високих температурах

Температура застосування, °С

30

+20… +25

40

+25… +35

50

+35… +45

60

+45 і вище

 

Всесезонні оливи розраховані на більш м'який клімат і не підходять для експлуатації в суворому континентальному кліматі.

10W30 проти 10W40: технічні відмінності

Таке маркування можуть отримати моторні оливи з різним набором присадок. Тому ми проведемо аналіз виключно в'язкісних характеристик, влаштувавши невелику дуель 10w30 vs 10w40. Для формування правильних висновків достатньо зрозуміти поведінку кожного типу під час роботи, кінцевий вплив на ДВЗ.

В'язкі характеристики та їх значення

Перше число обох олив однакове - «10W», що вказує на плинність і стабільність при низьких температурах. Олива 10w30 та 10w40 різниця тільки у других числах. Вони показують, яка в'язкість на працюючому двигуні влітку. Якщо це число більше, олива створює більш товсту плівку при високих температурах і навантаженнях, запобігаючи безпосередньому контактуванню металевих поверхонь вузлів двигуна . Таким чином, моторна олива 10w30 поступатиметься 10w40 в літній період або для більш південних широт експлуатації. Відповідно, в зимовий період буде рівно навпаки. Мастило з правильно підібраною в'язкістю в екстремальних умовах роботи, запобігає перегріву механізму, має кращу стійкість до окислення, продовжуючи термін служби і зберігаючи змащувальні властивості.

Чи підходять ці оливи для вашого автомобіля?

Подивіться у посібник з експлуатації вашого транспортного засобу. У разі його відсутності, зверніться до спеціалізованих веб-ресурсів, де надається достовірна інформація про відповідні оливи для вашого двигуна. Щоб вибрати оливу, рекомендується дотримуватися вказівок розробника техніки, так як саме ці рекомендації здатні продовжити термін служби вашого автомобіля.

При зимовій температурі до -25 °C, обидва типи оливи демонструють схожу ефективність. Вибираючи ті чи інші види олив для свого транспортного засобу, слід орієнтуватися на кліматичні умови регіону та сезонність, у яких передбачається експлуатація.

Вибір між 10W30 та 10W40: переваги та обмеження

При підборі моторної оливи обов'язково беріть до уваги умови, в яких використовується транспорт, а також характеристики ДВЗ. 10w30, 10w40 різниця є, оскільки кожна з них має свої унікальні, але різні в'язкісно-температурні характеристики.

Коли та чому вибирати 10W30?

На територіях, де температура не піднімається вище +25°C, краще використовувати змащувальний матеріал 10W-30. У цих умовах моторна олива для двигуна забезпечуватиме оптимальну роботу.

Ситуації, де 10W40 може бути найкращим вибором

Для регіонів із менш суворою зимою, де температура частіше не знижується за позначку -25 °С, а влітку стовпчик термометра часто може перевалювати за +30 °С, олива 10W-40 стає кращим варіантом.

10W30 та 10W40: вплив на двигун

Оливи 10w30 і 10w40 незважаючи на різницю їх роботи у вузлах ДВЗ, мають переважно однакові експлуатаційні властивості.

Довговічність двигуна та захист при різних температурах

Мастило також виконує роль відведення зайвого тепла, уловлює та видаляє забруднення та відкладення, агресивно не впливає на ущільнення та запобігає витоку газів, пом'якшує шум та вібрації. Тому має бути зроблений правильний вибір. У зонах, де погодні умови прохолодніші, оптимальним вибором буде моторна олива 10w30. У регіонах, де температури дещо вищі, і на двигун впливають як внутрішнє тепло, так і зовнішнє тепло, доцільно віддати перевагу 10w40. Цей варіант оливи ефективно зберігає свої характеристики навіть за високих температурних умов, збільшуючи, тим самим, довговічність вузлів тертя ДВЗ.

Енергоефективність та витрата палива

Олива занадто високої в'язкості може створювати додатковий опір та підвищувати витрату палива. З іншого боку, занадто низька в'язкість може призвести до недостатнього змащення та збільшення тертя. Підбір оптимальної в'язкості оливи для конкретного двигуна може допомогти покращити його роботу. Регулярна заміна оливи та її підтримання у хорошому стані сприяє збереженню оптимальних характеристик.

Висновок

Тепер ми розібралися у важливості вибору між 10w30 та 10w40. Різниця полягає в розумінні їх відмінностей щодо в'язкості та кліматичних умов використання. Обидва продукти є всесезонними. Знання про те, як кожна олива працює при різних температурах і навантаженнях, дозволяють нам оптимально підібрати мастильний матеріал 10w30 або 10w40, що забезпечує продуктивну роботу та тривалість служби ДВЗ, а також відповідний рівень енергоефективності та економні витрати палива.

Попереднійдопис Наступнийдопис